BLACK WEEKS DO -60%     |        7-24 listopada     |        + dodatkowe -10% dla zamówień od 150 zł

close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Przygotuj się do rekrutacji i zdobądź wymarzoną pracę w IT!

Statystyka - co to jest próba i populacja

W statystyce często spotykamy dwa pojęcia: próba oraz populacja. Są ona na tyle istotne, że zdecydowaliśmy się poświęcić im osobny artykuł. Zaczynamy!.

Podstawy statystyki dla początkujących

Statystyka bez tajemnic - wstęp do lepszego zrozumienia świata. Czy zastanawiasz się czasem, jak naukowcy i analitycy potrafią wyciągać fascynujące wnioski na podstawie danych? Czy chcesz zrozumieć, jak działa statystyka i jakie znaczenie ma w naszym codziennym życiu? Jeśli tak, to ten kurs jest świetnym wyborem. Dowiedz się więcej

Próba oraz populacja - definicje

Załóżmy, że jesteś dyrektorem szkoły podstawowej i chcesz ocenić średnią ocen uczniów w swojej szkole. Twoja szkoła ma 500 uczniów.

Co to takiego populacja? Zbior wszystkich 500 uczniów w twojej szkole stanowi populację. A to oznacza, że chcielibyśmy poznać średnią ocen wszystkich uczniów w całej szkole.

Co to takiego próba? Ze względów czasowych i zasobowych nie jesteśmy w stanie ocenić każdego ucznia. Dlatego losowo wybieramy 50 uczniów ze szkoły (przy zachowaniu różnorodności, na przykład wybieramy 5 uczniów z każdej klasy). Te 50 uczniów stanowi próbę.

Następnie przeprowadzamy badanie, obliczamy średnią ocen dla tych 50 uczniów i na jej podstawie próbujemy oszacować, jaka jest przeciętna ocena w całej szkole (populacji). To jest przykład różnicy między populacją, a próbą - populacja to cała grupa, a próba to jej część, która jest badana w celu wnioskowania o całej populacji.

Próba i populacja - przykłady

Aby przećwiczyć powyższe pojęcia w praktyce, przejdziemy do kilku prostych przykładów.

Przykład pierwszy

Spośród 100 zawodników wybrano losowo 10. Co jest próbą, a co populacją?

100 zawodników to oczywiście populacja, natomiast 10 losowych zawodników to próba.

Przykład drugi

Spośród populacji 1.8 mln mieszkańców Warszawy wybrano próbę 100 000 osób. Czy to zdanie jest prawdziwe w kontekście próby i populacji?

Tak! Wszystko się zgadza - wszyscy mieszkańcy Warszawy to populacja. Natomiast 10000 wybranych osób to próba.

poznaj statystykę bez tajemnic

Statystyka bez tajemnic - wstęp do lepszego zrozumienia świata.

Dowiedz się więcej

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz jaka jest różnica pomiędzy próbą oraz populacją. To bardzo ważne pojęcia, które zaliczają się do absolutnych podstaw statystyki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych pojęć używanych w statystyce to zapraszamy na kurs Podstawy statystyki dla początkujących. Dzięki niemu szybko zrozumiesz kluczowe pojęcia używane w statystyce, nauczysz się wyliczać najważniejsze miary statystyczne oraz dowiesz się jak prawidłowo interpretować wyniki.