Naucz się programować!     |      -40% przy zakupie min. 2 kursów     |      Tylko przez:

11 godz. 42 min. 50 sek.
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Jakie są oprogramowania open source?

Co to jest open source?

Open source to oprogramowanie, którego kod źródłowy jest dostępny publicznie. To oznacza, że każdy może sprawdzić, zmodyfikować oraz ulepszyć ten kod. Każdy może stworzyć dzięki temu własną wersję programu, dostosowaną do własnych potrzeb. Oprogramowanie open source często jest tworzone w dobrowolny sposób, niejednokrotnie w wolnym czasie programistów.

Zostań programistą: interaktywne kursy z ćwiczeniami

Kluczowe cechy

  • Oprogramowanie open source może być przez każdego pobierane, uruchamiane i używane w dowolnym celu.
  • Kod źródłowy jest dostępny dla każdego i daje możliwość wglądu w każdy detal działania programu.
  • Oprogramowanie open source tworzone jest przez społeczności programistów, dobrowolnie skupione wokół projektu.
  • Open source zapewnia elastyczność - jeśli masz odpowiednie umiejętności to możesz dowolnie modyfikować oprogramowanie i dostosowywać do własnych potrzeb.

Popularne licencje open source

Są różne odmiany licencji open source. Różnią się one dość istotnymi szczegółami, wpływającymi na możliwość użycia oraz dystrybucji oprogramowania. Poniżej znajdziesz przykłady najpopularniejszych licencji.

GNU General Public License (GPL)

To dość powszechna licencja. Wymaga tego, aby stworzone przez nas modyfikacje oprogramowania, używały tej samej licencji. Są dwie główne wersje: GPLv2 oraz GPLv3.

Licencja MIT

Z oprogramowaniem na tej licencji możemy zrobić niemal wszystko, pod warunkiem, że zachowamy warunki oryginalnej licencji oraz dołączymy informacje o oryginalnym autorze. To bardzo popularna i stosunkowo mało restrykcyjna licencja.

Licencja Apache

Podobna do MIT. Kod źródłowy oprogramowania, stworzony z użyciem projektów wydanych pod tą licencją, nie musi być otwarty. Czyli nie musimy takiego programu wydawać jako open source.

Przykłady oprogramowania open source

Oprogramowanie open source jest powszechnie używane w wielu dziedzinach. Prawdopodobnie wiele razy zdarzyło Ci się z takiego oprogramowania korzystać. Open source odpowiada za wiele nowoczesnych i bardzo rozpowszechnionych technologii.

System operacyjny Linux

Linux to jeden z najpopularniejszych przykładów udanego projektu open source. Z Linuxa korzysta niezliczona ilość urządzeń: komputerów, telefonów czy serwerów.

Mozilla Firefox

Ta popularna przeglądarka również jest świetnym przykładem oprogramowania open source.

WordPress

Ten system zarządzania treścią (CMS) używany jest do tworzenia blogów oraz stron internetowych. Używają go dosłownie miliony różnych witryn.

Język Python

Python to prosty, przyjazny język programowania o wielu zastosowaniach.

Git

Popularny system kontroli wersji, jest podstawą pracy w wielu zespołach programistycznych.

Docker

To narzędzie do konteneryzacji, umożliwia proste wdrożenie oraz uruchomienie aplikacji. Jest kolejnym narzędziem ułatwiającym pracę zespołową.

Minusy open source

Jeśli decydujemy się na użycie oprogramowania open source, to warto pomyśleć też o pewnych wadach. Dużym problem może być brak wsparcia od autorów - w razie problemów jesteś zdani na siebie albo na pomoc społeczności.

Czasami projekty open source oferują mniejszy zestaw funkcjonalności, w porównaniu do komercyjnych odpowiedników. Z drugiej strony mogą być tak złożone, że ich użycie wymaga od nas eksperckiej wiedzy oraz dużych umiejętności.

Zdarza się też czasem, że projektu open source są porzucane przez autorów. Nie są do nich wprowadzane żadne zmiany ani poprawki.

Podsumowanie

Oprogramowanie open source daje nam wiele korzyści - przejrzystość, możliwość modyfikowania kodu źródłowego, możliwość używania oprogramowania w dowolnym celu. Open source odpowiada za wiele popularnych i bardzo cenionych przez użytkowników technologii. Dla wielu programistów jest to też okazja do udziału w ciekawych i rozwojowych projektach.

Zostań programistą: interaktywne kursy z ćwiczeniami