Otwórz sobie drzwi do kariery programisty     |        Wybierz swoją ścieżkę kariery w IT!     |       Teraz aż 30% rabatu

Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Zdjęcie główne artykułu.

Do czego służą popularne języki programowania

Mamy całą masę różnych języków programowania: Python, JavaScript, JAVA, PHP, C++. Wymieniać można by końca. Oczywiście niektóre są bardziej popularne a inne mniej. Nawet jeśli ograniczymy się, powiedzmy do 10 najpopularniejszych, to i tak zawsze pojawi się standardowy dylemat początkującego programisty. Czyli “jaki język zastosować w danej sytuacji i od jakiego języka zacząć naukę programowania?”

Spróbujmy więc razem zrobić sobie szybki przegląd najpopularniejszych języków skupiając się na ich głównych zastosowaniach. Powinno to ci trochę rozjaśnić sprawę i dać jakiś punkt zaczepienia w rozważaniach nad przyszłą karierą lub hobby.

JAVA

Język JAVA ma kilka wyraźnych obszarów zastosowań. Pierwszy z nich to aplikacje z segmentu tzw. enterprise: aplikacje bankowe czy systemy zarządzania informacjami w firmie. Generalnie chodzi o duże, typowo korporacyjne aplikacje. Do tej kategorii możemy także zaliczyć systemy zarządzania danymi na różnych szczeblach administracji państwowej czy samorządowej.

Drugi popularny obszar zastosowania to aplikacje na Androida choć tu akurat JAVA jest konsekwentnie wypierana przez język Kotlin. Wiele osób używa też JAVA do pisania swoich, bardziej hobbystycznych projektów.

Python

Python w ostatnich latach cieszy się niesamowitym wręcz wzrostem popularności. Po części spowodowany jest to tym, że używa się go w przyszłościowych dziedzinach. Dobrym przykładem jest tu obszar znany jako Data Science. Chodzi po prostu o pracę z szeroko pojętymi danymi: analiza danych, statystyka, przewidywanie trendów. Czyli to co jest niezwykle ważną częścią współczesnego świata.

Inny przykład zastosowań Python to tzw. Machine Learning czyli uczenie maszynowe. Pomyśl o takich rzeczach jak algorytmy rozpoznające zawartość obrazka. Albo o tym wszystkim co szeroko określamy jako “Sztuczna inteligencja”. W tych dziedzinach Python pełni niezwykle ważną rolę.

Są też inne zastosowania. W Pythonie można pisać aplikacje webowe (z użyciem popularnego frameworku Django). Często się go też używa do automatyzowania przeróżnych zadań.

JavaScript

Język JavaScript to fundament współczesnego internetu. Wyskakujące okienka na stronie? To JavaScript. Rozwijane menu? Też JavaScript. Walidacja danych w formularzu? To też JavaScript.

Dzięki takim narzędziom jak Node.js, w JavaScript można pisać nie tylko funkcjonalności działające w przeglądarkach internetowych. Od wielu lat w tym języku pisze się też kompletne zaplecza aplikacji webowych, działające po stronie serwera. Jest też możliwość pisania aplikacji mobilnych. A nawet desktopowych. Dobrym przykładem jest tu popularny edytor kodu Visual Studio Code.

Podsumowując: JavaScript to język o wielu wcieleniach oraz zastosowaniach. Zdecydowana większość tych zastosowań dotyczy szeroko pojętych stron oraz aplikacji internetowych.

PHP

To tradycyjny język używany do pisania aplikacji back-endowych. Czyli takich, które działają po stronie serwera i zwracają dane do przeglądarki. Dobry przykład to popularny WordPress albo różne sklepy internetowe np. Magento.

Niektórzy już wiele razy “uśmiercali” PHp ale ten nie uparcie nie chce odejść. Najnowsze wersje języka wprowadziły sporo pozytywnych zmian i na pewno przedłużą mu życie o wiele lat. Fakt jest taki, że olbrzymia część aplikacji webowych działa w oparciu właśnie o PHP. I to się długo jeszcze nie zmieni.

C#

Są tacy, którzy twierdzą, że C# to taka “lepsza JAVA”. Może nawet jest w tym trochę prawdy. Generalnie jest to język dość ściśle powiązany z ekosystemem Windows. Ma więc bardzo duże zastosowania w pisaniu aplikacji dla Windowsa. Chodzi o takie tradycyjne aplikacje “okienkowe”, które na pewno dobrze kojarzysz.

Drugi ważny obszar zastosowań to aplikacje back-endowe, działające na serwerze. W jakimś sensie jest to więc popularna alternatywa np. dla JAVA albo PHP.

C++

Fajny język o ciekawych zastosowaniach. C++ umożliwia dużą kontrolę nad zasobami sprzętowymi komputera. Z tego powodu jest często używany tam gdzie potrzeba dużej wydajności. Doskonałym przykładem są gry. Takie gry muszą wycisnąć ze sprzętu jak najwięcej i dlatego właśnie pisane są w C++.

C

Język C korzeniami sięga do lat 70. Pomimo tego ma wciąż wiele ważnych zastosowań. Umożliwia on jeszcze ściślejszą kontrolę zasobów sprzętowych niż C++. Dlatego używa się go m.in do pisania systemów operacyjnych i programowania mikrokontrolerów. C jest często podstawowym językiem do pisania oprogramowania dla różnych sprzętów: od pralki po robota na linii produkcyjnej.

Codenga