Naucz się programować!     |      -40% przy zakupie min. 2 kursów     |      Tylko przez:

1 dni 14 godzin
close
Cart icon
User menu icon
User icon
Skontaktuj się z nami:
+48 888-916-333
Lightbulb icon
Jak to działa?
FAQ icon
FAQ
Contact icon
Kontakt
Terms of service icon
Regulamin zakupów
Privacy policy icon
Polityka prywatności
Co to jest programowanie oparte na zdarzeniach?

Programowanie Oparte na Zdarzeniach - Co To Jest?

Programowanie oparte na zdarzeniach to stosunkowo nowoczesny paradygmat programowania. Dla początkujących programistów, to podejście może wyglądać trochę skomplikowanie, dlatego przygotowaliśmy ten krótki artykuł. To ciekawa koncepcja, którą możesz wykorzystać do tworzenia wydajnych aplikacji.

Zostań programistą: interaktywne kursy z ćwiczeniami

Co to jest programowanie oparte na zdarzeniach?

W trakcie działania programu mogą wystąpić różne zdarzenia. I to właśnie one odpowiadają za sterowanie przepływem programu. Kod jest wywoływany w reakcji na zdarzenia - kliknięcie, zamknięcie okna, naciśnięcie klawisza itp.

W tradycyjnym, sekwencyjnym podejściu kod jest wykonywany linijka po linijce. Natomiast w programowaniu opartym na zdarzeniach, kod jest wykonywany wtedy, gdy wystąpi jakieś zdarzenie.

Główne zastosowania programowania opartego na zdarzeniach

Jest to jedno z najczęstszych zastosowań programowania opartego na zdarzeniach. W interfejsach użytkownika zdarzenia, takie jak kliknięcia myszą czy naciśnięcia klawiszy, wywołują odpowiednie akcje w aplikacji. Interfejsy użytkownika wręcz proszę się o użycie programowania opartego na zdarzeniach.

Aplikacje sieciowe

Takie aplikacje również są pełne zdarzeń: komunikaty HTTP, odpowiedzi serwera, błędy sieciowe itp. To też doskonała okazja do użycia programowania opartego na zdarzeniach.

Gry komputerowe

Kolejny przykład aplikacji z dużą ilością zdarzeń: akcje gracza, interakcje z otoczeniem itp. Gra musi odpowiednio na te zdarzenia zareagować.

Aplikacje IoT (Internet of Things)

W takich aplikacjach mamy różne zdarzenia np. komunikaty przesyłane przez urządzenia itp. Czyli jest to kolejna dziedzina, w której można zastosować programowanie oparte na zdarzeniach.

Dlaczego warto stosować programowanie oparte na zdarzeniach?

Programowanie oparte na zdarzeniach promuje luźne powiązania między różnymi komponentami aplikacji, co ułatwia zarządzanie i rozwijanie kodu. Zamiast wielkiego bloku kodu, wykonywanego linia po linii, mamy małe bloki, która są wykonywane po wystąpieniu danego zdarzenia.

Dzięki reagowaniu na zdarzenia aplikacje stają się bardziej reaktywne i elastyczne, co jest szczególnie istotne w przypadku interfejsów użytkownika i aplikacji czasu rzeczywistego. Po prostu wykonywane jest tylko ten kod, który jest niezbędny do obsługi danego zdarzenia.

Programowanie oparte na zdarzeniach ułatwia skalowanie aplikacji, ponieważ zdarzenia mogą być obsługiwane równolegle przez różne komponenty systemu.

Narzędzia programowania opartego na zdarzeniach

Popatrz na przykłady kilku popularnych narzędzi wykorzystywanych w programowaniu opartym na zdarzeniach.

JavaScript

Jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi do programowania opartego na zdarzeniach, zwłaszcza w kontekście tworzenia interaktywnych stron internetowych i aplikacji webowych.

Node.js

Środowisko uruchomieniowe Node.js to ważna część ekosystemu JavaScript To narzędzie jest szeroko stosowane w programowaniu opartym na zdarzeniach, zwłaszcza w aplikacjach serwerowych, gdzie obsługa wielu równoległych żądań klientów oparta jest na modelu asynchronicznym.To narzędzie jest szeroko stosowane w programowaniu opartym na zdarzeniach, zwłaszcza w aplikacjach serwerowych, gdzie obsługa wielu równoległych żądań klientów oparta jest na modelu asynchronicznym.

Python z biblioteką Tkinter

Python oferuje bibliotekę Tkinter do tworzenia aplikacji desktopowych opartych na zdarzeniach.

Podsumowanie

Programowanie oparte na zdarzeniach to ważne i szeroko rozpowszechnione podejście do tworzenia oprogramowania. Zrozumienie tej koncepcji pozwoli Ci tworzyć bardziej responsywne i elastyczne aplikacje.

Zostań programistą: interaktywne kursy z ćwiczeniami