Autor: 20.03.2024
Jak zbudować graficzny interfejs użytkownika (GUI)?
iększość z nas zaczyna naukę programowania od pisania prostych programów konsolowych. Zazwyczaj zaczynamy od prostego “Hello World”, wyświetlanego w wierszu poleceń. Na kolejnym etapie nauki pojawia się pytanie - jak zbudować interfejs użytkownika? Ten artykuł powinien skierować Cię na właściwe tory i przedstawić możliwości tworzenia graficznych interfejsów użytkownika (GUI).
Frameworki GUI
Większość popularnych języków programowania oferuje frameworki oraz biblioteki wspomagające tworzenie GUI. Dla języka Python mamy bibliotekę Tkinter. W Java często się używa JavaFX. Dla języka Swift mamy bibliotekę SwiftUI itd. Generalnie, każdy popularny język powinien mieć narzędzie do budowania graficznych interfejsów. Takie narzędzia często oferują gotowe do wdrożenia komponenty: menu, przyciski, okna aplikacji itd.
Biblioteki i frameworki JavaScript
Współczesny JavaScript to niezwykle bogaty ekosystem narzędzi. Za pomocą JavaScript można stworzyć niemal wszystko: aplikacje webowe, mobilne i desktopowe. Nie powinno więc dziwić to, że mamy całą masę różnych bibliotek wspierających tworzenie interfejsów użytkownika. Mamy bardzo popularny React. Mamy też Angular, Vue.js i dosłownie dziesiątki innych narzędzi wspierających budowanie GUI w języku JavaScript.
GUI w aplikacjach mobilnych
Jeśli chcesz zbudować GUI dla aplikacji mobilnej, możesz użyć frameworków takich jak React Native (do budowy aplikacji na iOS i Androida), Flutter (do budowy aplikacji na iOS, Androida, oraz innych platform), Xamarin (do budowy aplikacji na iOS, Androida oraz Windowsa). Możliwości jest naprawdę dużo. Aplikacje mobilne mają dziś bardzo duży udział w rynku i stąd też wynika popularność wspomnianych przed chwilą narzędzi.
HTML i CSS
Pewnie kojarzysz, że HTML i CSS używa się do tworzenia stron internetowych. Współczesne strony są tak naprawdę złożonymi aplikacjami, pełnymi różnych funkcjonalności oraz interakcji. Jeśli będziesz pracować jako Web Developer to wtedy HTML i CSS staną się Twoimi podstawowymi narzędziami do budowania GUI. Dodaj do tego wspomniany już wcześniej JavaScript i otworzą się przed Tobą nieograniczone możliwości budowania interaktywnych, atrakcyjnych interfejsów użytkownika.
Narzędzia No-code
W ostatnich czasach dużą popularnością cieszą się narzędzia określane jako No-code albo low-code. Takie narzędzia umożliwiają tworzenie oprogramowania osobom, które nie są programistami. W praktyce używa się ich często do szybkiego budowania GUI - czyli dokładnie do tego, co nas interesuje.
Często są to programy do projektowania wizualnego np. Figma albo Sketch. Za ich pomocą możesz wygenerować wyjściowy kod HTML i CSS na podstawie projektu wizualnego. W teorii, pozwala to na przykład zbudować stronę internetową albo interfejs aplikacji bez kodowania.
Podsumowanie
Budowanie GUI to bardzo szeroki temat. Wybór właściwego narzędzia będzie zależał od technologii z jaką pracujesz. Mamy nadzieję, że ten artykuł pokazał Ci jakie masz dostępne możliwości.